Šk Bodva Brigáda na tréningovej skale

V stredu 25.9.2019 sa uskutoční brigáda na našej tréningovej skalke. 

Počas brigády sa budeme snažiť vyčistiť tréningovku a vrtat cesty.

Všetci účastníci budú mať zabezpečené občerstvenie.

Prihlásiť sa je nutné kvoli občerstveniu skbodva@skbodva.sk.

Zraz upresnime po dohode prihlásených.

 
Pridajte prvý príspevok do diskusie

Meno, priezvisko:

Správa:
picleftrightclosefacebook

Šk Bodva Lezecká streda

Športový klub Bodva Vás pozýva na lezecky tréning v Zádieli.

Odchod: streda 14:30hod.

Cestovné: člen klubu 1€, nečlen 3€.

Prihlásenie skbodva@skbodva.sk

Prepravu môžu využiť aj turisti, ktorí sa chcú ísť do Zádielu len prejsť.Pridajte prvý príspevok do diskusie

Meno, priezvisko:

Správa:
picleftrightclosefacebook

Šk Bodva Výlet na Muránsky hrad

Športový klub Bodva oddiel KST vás pozýva na turistický výlet na Muránský hrad.  Výlet sa uskutoční v sobotu 7.9.2019. Počas výletu navštívite sysliu farmu, Vešeleniho jaskynu, jaskynu Bobačka a Muránsky hrad.

Trasa má 11km s prevýšením 600m.

Na trase pod hradom sa nachádza bufet, kde sa dá skromne najesťaj občerstviť napojmi.

Odchod sobota 7.9.2019 o 7:30hod.

Cestovné člen klubu 6€, nečlen klubu 10€.

Prihlásenie: turistika@skbodva.sk , do štvrtka 5.9.2019.

Počet voľných miest: 0/9

Zoznam prihlásených:

Hegedus

Janos

Demko

Tothova

Rakacky

Martonova

Lukac

Juhasova+1

Pecuch

Pecuchova


Pridajte prvý príspevok do diskusie

Meno, priezvisko:

Správa:
picleftrightclosefacebook

Šk Bodva Rakúskom #4 Tirolsko

Športový klub Bodva pozýva členov klubu na lezecko - turistický vylet do Tirolských Alp.

Výlet sa uskutoční od piatku 20.9 do utorka 24.9.2019.

Počas výletu vylezieme na Patteriol, vyšlapeme okolité kopce.

Ak ušetríme nejaký ten poldeň, skočíme sa okúpať na Badensee do Lichtenštaiska.

Ubytovanie v chate pri Konstanzhutte nad obcou Sankt Anton.

Odchod v piatok o 12:00hod. Príchod v utorok v nočných hodinách.

Prihlásenie: turistika@skbodva.sk 0915933609.

Poplatok: pre členov klubu 40€ (cestovné, ubytovanie), pre nečlenov klubu 70€. 

Počet voľných miest: 0

  


Pridajte prvý príspevok do diskusie

Meno, priezvisko:

Správa:
picleftrightclosefacebook

Šk Bodva Výstup na geografický stred Slovenska - Hrb

Športový klub Bodva oddiel KST Vás pozýva v sobotu 24.8.2019 na turistický výlet na Hrb.

Ak sa chcete ocitnúť v samotnom geografickom strede Slovenska, musíte vystúpiť na mohutný zalesnený vrch Hrb. Ide o severný vrchol masívu Ľubietovského Vepra, výrazného andezitového hrebeňa na severnej hranici pohoria Poľana.

Vrch Hrb nepatrí medzi turistami najnavštevovanejšie lokality, avšak jeho veľkolepé, miestami až 40 metrov vysoké skalné bralo stojí určite za návštevu. Navyše z jeho vrcholu sa otvára krásny výhľad všetky svetové strany, ktorý uchváti hádam každého.

Vrch je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Ľubietovský Vepor. Predmetom ochrany sú nielen krajinársky zaujímavé a jedinečné partie andezitového hrebeňa, ale najmä pôvodné horské lesné porasty so zachovaním prirodzených vegetačných stupňov.

Osrblie je atraktívnou turistickou oblasťou a mimo biatlonového areálu je lákadlom najmä dolina Osrblianky, kde sa pri rázcestí Tri vody nahádza vysoká pec. Z rázcestia sa dá po červenom chodníku tzv. Rudnou magistrálou pokračovať ku chate pod Hrbom.

Trasa: Starý majer - Chata pod Hrbom - Hrb - Chata pod Hrbom - Tri vody - Osrblie.

Trasa má 17km, trvý 5hodín.

Prihlásenie: skbodva@skbodva.sk 0915933609.

Cestovné: skbodva 7,50€, nečlen klubu 14€.

Odchod: 6:00hod. parkovisko pri kakaši. 6:40 Rv.

 

Určiť stred nejakého územia v geografii je mimoriadne náročné, ba úplne exaktne až nemožné. Napriek tomu sa to v populárnej literatúre priam hemží údajmi o geografických stredoch rôznych území. V podstate sa niet čomu čudovať, lebo ak niečo označíme za stred nejakého územia, logicky to láka rôznych návštevníkov a stáva sa tak dôležitým fenoménom cestovného ruchu. A tak nájdeme v rôznych zdrojoch aspoň dvadsať geografických stredov Európy, pričom každý (lebo ležia v rozličných štátoch) si háji ten svoj.Pohľad
Za geografický (alebo geometrický) stred Slovenska sa vo väčšine literatúry považuje vrch Hrb (1 256 m), čo je vlastne severný vrchol masívu Ľubietovského Vepra, výrazného andezitového hrebeňa na severnej hranici pohoria Poľana (lepšie povedané, na rozmedzí Poľany a Veporských vrchov). Stredová poloha Hrbu je vypočítaná pomocou geometrických priesečníkov, čo je však nanajvýš povrchná metóda, ale nech. Fakty hovoria, že leží na 19 stupni a 32 minútach východnej dĺžky a 48 stupni a 40 minútach severnej šírky. Nech už ktokoľvek spochybňuje stredovú polohu Hrbu, musí uznať jedno - tento bod je pre podobné označenie ako stvorený. Vrchol Hrbu totiž tvorí impozantné, miestami až 40 metrov vysoké skalné bralo, spadajúce kolmou stenou na sever a západ. Rovnako výhľad, ktorý sa z vrcholu otvára s výnimkou juhu na všetky svetové strany, uchváti každého. Okrem bezprostredného malebného okolia lúk, hlbokých lesov a horských dediniek Poľany a Veporských vrchov je vynikajúcim výhľadovým miestom na západnú časť hrebeňa Nízkych Tatier od Prašivej až po Ďumbier, za dobrej viditeľnosti možno zazrieť až Kráľovu hoľu a cez nízkotatranský hrebeň aj najvyššie štíty Vysokých Tatier. Smerom na západ a severozápad dominujú pohľadu vrcholy Veľkej Fatry, Kremnických vrchov a Vtáčnika, na východ zasa rudohorské diaľavy. Pohľad ako sa patrí.

Chata na HrbeAj z hľadiska prírody je Hrb pozoruhodný. Je totiž súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Ľubietovský Vepor, ktorá zahŕňa prakticky celú vrcholovú časť masívu, pripomínajúcu chrbát divej svine (z toho aj označenie Vepor). Na ploche takmer 125 hektárov tu chránia nielen krajinársky zaujímavé a jedinečné partie andezitového hrebeňa, ale najmä pôvodné horské lesné porasty so zachovaním prirodzených vegetačných stupňov. Tunajšie zmiešané lesy sa druhovo skladajú najmä z buka, jedle a smreku s prímesou javora horského a jarabiny. Často majú charakter pralesa a tomu zodpovedá aj druhové zloženie a pestrosť fauny, ktorá ju obýva - vrátane veľkých šeliem ako sú medveď, vlk, rys a vzácnych druhov vtáctva. Najmä na skalných stanovištiach rastú zriedkavé a chránené druhy machov.

Jednoducho, ten stred Slovenska sa oplatí navštíviť, aj keby ním nemal byť.

SmerovníkVeľmi jednoduchý výstup na Hrb sa ponúka od chaty pod Hrbom, ktorá stojí na lúke priamo pod impozantným skalným vrcholom. Výstup od chaty po červenej značke cez lúku a následne strmo cez les a skalné stupne netrvá ani pohodlným viac ako pol hodinky. Ku chate na Hrbe sa dá dostať z rôznych svetových strán - pre autá zjazdná vozovka vedie z obce Ľubietová (kopíruje ju aj modrá značka, z Ľubietovej na chatu asi za 2:45 h). Ďalšia značka, červená, vedie z osady Tri Vody nad Osrblím, pomerne pohodlný výstup z Troch Vôd trvá k chate 1:45 h. Napokon, pre náročných ponúkame možnosť, ktorá je nádhernou celodennou túrou - po červenej značke z hotela pod Poľanou (dostupný autom z Hriňovej) po hrebeni, alebo okraji kaldery pohoria Poľana cez samotný vrchol Poľany (1 458 m), Strungu (1 324 m), Kopce, Jasenovské sedlo a Vepor (1 277 m) až na Hrb. Potrvá vám to päť až šesť hodín, ale stojí za to si to vychutnať, lebo táto trasa patrí k absolútnym chuťovkám slovenských pohorí. Najmä pre tých, ktorí sa trocha zaoberajú geológiou a geomorfológiou, je učebnicou v teréne.

 


Zoznam prihlásených:

Jánoš

Petrovič

Hegedus

Tothova

Demko

Rakacky

Knap

Lukáč

Butella


Pridajte prvý príspevok do diskusie

Meno, priezvisko:

Správa:
picleftrightclosefacebook

Šk Bodva Lezecký a turistický výlet na Drevenik a Spišský hrad

Športovy klub Bodva pozýva nadšencov turistiky na výlet k skalnému mestu Drevenik.  Počas výletu je možnosť navštíviť Spišský hrad, kapitulu, drevený kostolik v Żehre, alebo pridať sa k lezeckej skupinke ktorá pobudne na Dreveníku.

Odchod: piatok 9.8.2019 o 10:30hod. park. pri kakaši.

Trasa: Žehra - Drevenik - Spišský hrad - Spišské Podhradie, nenáročná vhodná pre deti.

Alebo sa pridať k lezeckej skupine a zaliezť si v skalnom mestečku.

 

Prihlásenie: turistika@skbodva.sk 0915933609, prihlásiť sa je nutné do štvrtku 8.8.2019.

Pri návšteve Spišského hradu, kapituly a kostolíka, v poplatku nie je zahrnuté vstupné.

Cestovné: pre členov klubu 5€, pre nečlenov 9€.

Počet voľných miest 5.
Pridajte prvý príspevok do diskusie

Meno, priezvisko:

Správa:
picleftrightclosefacebook