Šk Bodva Grizzly expedícia Slovenskom #1- Tlstá a Ostrá

Termín: 31.3-1.4.2017
Odchod: 31.3.2017 o 17hod. z parkoviska pri Kakaši. cestujeme mikrobusom 250km cca 3hodiny.
Vo večerných hodinách prichod do obce Blatnica, kde sa ubytujeme.
Výstup sa uskutoční v sobotu 1.4.2017
Trasa:  Blatnica, Vápenná dolina, jaskyňa Mažarná, Tlstá, Ľubená, Bágľov kopec, Zadná Ostrá, Ostrá, skalné bralo Muráň, Konský dol, Blatnica
Atrakcie: jaskyňa Mažarná, rozhľad na celú Turčiansku kotlinu, výstup na Ostrú cez skalné okno kamennými schodami za pomoci reťazí a výhľady na všetky svetové strany
Náročnosť trasy: mierne náročná
Trvanie trasy: cca 6 hodín
Doporučujeme: pribaliť si palice a protišmykové pomôcky na obuv, kedže je možné že sa v niektorých miestach bude ešte nachadzať vrstva snehu.                                                                                      
Cestovné: pre členov Šk Bodva 8€, pre nečlenov 18€
Ubytovanie: v chatovej osade v Gaderskej doline. www.gaderskadolina.sk

Prihlásenie: turistika@skbodva.sk 0915933609


Plán trasy:
07:00 – 08:30 Výstup k jaskyni Mažarná
Trasu začína v závere dediny Blatnica, odkiaľ popri pamätníku SNP kráčame spočiatku po žltej farbe, aby sme sa asi po polhodine dostali k Vápennej doline, odkiaľ budú naše kroky viesť po modrej značke k jaskyni Mažarná.
Jej celková dĺžka je 130 m a po širokej nízkej vstupnej chodbe sa rozvetvuje na dve bočné. V minulosti bola osídlená ľuďmi - čoho dôkazom sú nálezy kostrových zvyškov z eneolitu; ale aj jaskynným medveďom. V súčasnosti je zimoviskom netopierov.
08:30 – 10:00 Výstup na vrchol Tlstá
Tlstá (1 373,3 m n. m.) je výrazný vrch na západnej strane Veľkej Fatry. Spolu s Ostrou tvorí výraznú dominantu horného Turca. Hranica lesa prebieha pod jej vrcholom, preto má vrcholová časť formu lúk s občasnými bralami. Ako už jej samotný názov napovedá, vrchol nie je ostrý, ale postupne sa zvažujúci. Je z neho rozhľad na celú Turčiansku kotlinu.
10:00 – 11:00 Presun na Zadnú Ostrú
Z Tlstej pokračujeme po zelenej značke cez Ľubenú a Bágľov kopec na Zadnú Ostrú. Táto časť trasy by sa dala nazvať skôr zostupom, keďže klesanie je 229 metrového prevýšenia, zatiaľ čo stúpanie iba 110metrov.
11:00 – 11:30 Výstup na Ostrú
Výstup na Ostrú je nutné absolvovať za pomoci niekoľkých metrov reťazí, cez skalné okno. Vrchol však ponúka turistom výhľady na všetky svetové strany.
11:30 – 13:30 Zostup do Blatnice
Z Ostrej zostupujeme po žltej ku skalnému bralu Muráň a odtiaľ, po modrej značke do Blatnice. Cesta Konským dolom je lemovaná skalami rôznych veľkostí a v jeho závere
13:30 – 14:00

Občerstvenie pred odchodom, návrat do Moldavy.

 


Zoznam prihlásených:

Jánoš

Závodsky

Hegedus

Demko

Hronecová

Zvirinský

Brunik

Butella

 

 


Pridajte prvý príspevok do diskusie

Meno, priezvisko:

Správa:
picleftrightclosefacebook